Positiv start på året för värmepumpar
2017-04-18
Försäljningen av värmepumpar steg med totalt 10 procent under årets första kvartal och den positiva försäljningstrenden förväntas hålla i sig. Särskilt bra går försäljningen av frånluftvärmepumpar.
Under årets första tre månader såldes värmepumpar för totalt 1,3 miljarder kronor i Sverige, vilket är 9 procent mer än samma period förra året. Trenden med kraftigt ökad försäljning av frånluftsvärmepumpar fortsätter, samtidigt som försäljningen ökar även för övriga två värmepumpsslag.
Försäljningen uppdelad på olika produktslag:
Totalt |
+ 10 % |
Luft-vattenvärmepumpar |
+ 4 % |
Frånluftvärmepumpar |
+ 23 % |
Vätska-vattenvärmepumpar (=bergvärmepumpar) |
+ 2 % |
- Branschen fortsätter att gå väldigt bra och vi förväntar oss att trenden håller i sig. Den höga nybyggnadstakten och att värmepumpar för större fastigheter fortsätter ta marknadsandelar från framförallt fjärrvärmen talar för det, säger Per Jonasson vd på Svenska Kyl & Värmepumpföreningen.
Försäljningen uppdelad på villa och fastighet:
|
Villa |
Fastighet |
Totalt |
+11 % |
+ 14 % |
Frånluftvärmepumpar |
+ 23 % |
|
Luft-vatten |
+ 11 % |
|
Vätska-vattenvärmepumpar (=bergvärmepumpar) |
+ 1 % |
|
- Även om vi ser en stark utveckling för värmepumpar i Sverige, finns det flera hinder för att branschen ska kunna växa i takt med tillväxten i byggsektorn. Framför allt är bristen på yrkeskunnig personal ett dilemma, säger Per Jonasson.
För ytterligare information: Per Jonasson, vd, Svenska Kyl & Värmepumpföreningen,
tel: 08-512 549 55, e-post: per.jonasson@skvp.se